دسته‌بندی نشده

شبکه‌های کامپیوتری در سازمان‌ها و شرکت ها چگونه راه اندازی می شود؟

0

شبکه کامپیوتری اولویت بسیاری از  کسب‌وکارها محسوب می‌شود؛ چراکه بستر اصلی فعالیت هر سازمانی است. جهان در هر موضوعی اعم از بانک‌ها، پزشکی، دولت‌ها و مهندسی‌ها برای پیشرفت خود مدیون شبکه کامپیوتری است.  چراکه تمام محدودیت‌های زمانی و مکانی را از بین برده است و در هرزمانی امکان دسترسی به اطلاعات است. ویژگی برتر شبکه کامپیوتری امنیت بالای آن است. به لطف امنیت بالای شبکه‌های کامپیوتری افراد می‌توانند بدون ترسی از دسترسی به اطلاعات یا خراب شدن آن‌ها از هر نقطه از جهان آن‌ها را برای یکدیگر ارسال کنند.

شبکه کامپیوتری به مجموعه منسجم و مرتبط با یکدیگر دو تا بی‌نهایت سیستم کامپیوتری گفته می‌شود. هدف از ایجاد شبکه کامپیوتری برقراری ارتباط آسان میان کارمندان یک شرکت است. به‌وسیله شبکه کامپیوتری کارمندان یک سازمان به‌راحتی به یکدیگر دسترسی خواهند داشت و به‌سادگی اطلاعات لازم را برای یکدیگر ارسال کنند. این شبکه به‌صورت کاملاً منسجم با یکدیگر در ارتباط هستند.

چند نوع شبکه‌های کامپیوتری وجود دارد؟

شبکه‌های کامپیوتری بر اساس نیاز سازمان‌ها و تقسیم‌بندی پوشش مناطق سه دسته اصلی را شامل می‌شوند. این سه دسته اصلی عبارت‌اند از محلی، گسترده و فرا منطقه‌ای!

شبکه محلی: lan

شبکه محلی به شبکه‌ای گفته می‌شود که در یک مرحله کوچک مانند یک ساختمان اداری، سازمان‌ها و شرکت‌ها استفاده می‌شود. تعداد کاربران این شبکه در مقایسه با کاربران شبکه‌های کامپیوتری wan  و  man  کمتر است.

یک سازمان کوچک درون یک ساختمان بر مبنای۲۵سیستم کامپیوتری و یا یک سازمان متوسط بر مبنای ۳۰۰ نود فعال در ۲ساختمان مجاور مثالی واضح برای شبکه کامپیوتری lan  میباشد.

شبکه شهری: (man)

شبکه کامپیوتری درون‌شهری و یا کلان‌شهری ازلحاظ تقسیم‌بندی میان دو شبکه lan  و wan  قرار می‌گیرد. این شبکه می‌تواند بخشی از یک شهر یا کل آن را شامل شود. این شبکه ممکن است متعلق به یک سازمان یا چندین شرکت متفاوت باشد که روند کاری آن‌ها به یکدیگر متصل است.

جالب است بخوانید  جذاب ترین مجری صدا و سیما چگونه لباس میپوشد؟

شبکه گسترده جهانی: wan

تفاوت شبکه wan  با دیگر شبکه‌ها در فاصله میان مراکز آن هست. به‌عنوان‌مثال دفتر اصلی مدیریت یک سازمان در نیویورک است؛ هم‌چنین چندین دفتر در ایالت های دیگر دارد. به این شبکه که فواصل بسیاری زا شامل می‌شود wan  گفته می‌شود.

مراحل اجرای شبکه کامپیوتری

گفتیم که شبکه کامپیوتری نیاز هر سازمان است. شبکه کامپیوتری برای استارتاپ ها در اولویت قرار دارد. از طرفی وجود یک سیستم کامپیوتری بی‌نقص و عالی در هر سازمان یا اداره‌ای گام بزرگی در جهت صرفه‌جویی زمانی و بهره‌وری سازمانی خواهد بود. افزون بر این کمک ویژه‌ای به سازمان‌ها برای تحقق و پیشبرد اهداف آن‌ها خواهد کرد. چگونگی راه‌اندازی و اجرای شبکه بسیار مهم است؛ چراکه یک اشکال کوچک یا اختلال فنی هنگام طراحی و راه‌اندازی شبکه سبب اختلال در کل شبکه خواهد شد.

 

طراحی شبکه

در نظر داشته باشید که طراح شبکه باید کاربردی باشد. در غیر این صورت بر اساس نیاز پیاده‌سازی نخواهد شد. اگر در طراحی شبکه نقص فنی وجود داشته باشد امکان ایجاد اختلالات و مشکلات بزرگ در کل بستر شبکه را فراهم خواهد کرد. پس در گام اول باید به طراحی کاربردی شبکه پرداخت.

 

اجرا

اجرای شبکه  درواقع به معنای راه‌اندازی ، نصب سیستم ها، نصب نرم‌افزارها، سیستم‌عامل، کامپیوترها و تنظیم امنیت شبکه، است.

 

مدیریت منابع

نظارت بر اسکنرها و پرینترها، بررسی فایل‌ها، تنظیم و راه‌اندازی فایروال‌ها، تنظیم امنیت سیستم ها و مدیریت سرورها و برنامه‌ها از اقدامات این مرحله است.

 

اتصال به اینترنت

هدف از این مرحله برقراری اتصال اینترنت در شبکه است.

جالب است بخوانید  بررسی کفش های اسپرت پاییزی

 

پیکربندی اجزای شبکه

آخرین گام درراه اندازی یک شبکه کامپیوتری است. هدف از این گام نصب و پیکربندی اجزای مختلف شبکه و هم‌چنین passive  و  activeشبکه مبتنی بر سیسکو است.

درگشته یکی از بزرگ‌ترین نگرانی سازمان‌ها وادارات با افزایش حجم کارها این بود که اطلاعات و دیتای موردنظر آن‌ها در زمان موردنظر به دست آن‌ها نرسد و یا حتی به اطلاعات آسیبی واردشده و در آن‌ها اختلالی ایجاد شود. اما با پیدایش و گسترش شبکه‌های کامپیوتری این دغدغه‌ها و نگرانی‌ها کاهش‌یافته و از بین رفتند. البته ناگفته نماند که اگر در مراحل ایجاد شبکه اشکالی وجود داشته باشد خطر در کمین است. پس برای راه‌اندازی و امنیت شبکه باید به متخصصین این امر مراجعه کنید.

۳ اشتباه رایج آقایان در مورد لباس پوشیدن و ست کردن لباس کدام ها هستند؟

مقاله قبلی

بررسی تفاوت های استفاده از سرویس های وایرلس و وای فای

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *